IRRIGO.pl

  • Powiekszenie czcionki
  • Normalny rozmiar czcionki
  • Zmniejszenie rozmiaru czcionki
Start O podlewaniu

O podlewaniu

Email Drukuj PDF

W tereniePodlewanie roślin jest czynnością niezwykle ważną, a właściwie niezbędną dla dobrego rozwoju naszych zielonych zakątków. Z powodu braku wody większość roślin usycha i ginie. Odratowanie przesuszonych okazów jest niejednokrotnie niemożliwe. Jednak z podlewaniem nie wolno też przesadzać. Zbyt duża ilość wody również jest szkodliwa. Zatopione korzenie mają ograniczony lub nawet zablokowany dostęp tlenu, co powoduje ich gnicie. Odpowiednie dobranie ilości wody bywa sztuką,, którą należy opanować, by móc pochwalić się przed sąsiadami pięknym ogrodem.


Najważniejsze wskazówki podlewania:

Kiedy podlewać?W terenie

Podlewamy rośliny w miesiącach ciepłych (o dodatnich temperaturach). Wtedy to potrzebują one najwięcej wody, gdyż ich wzrost, kwitnienie, owocowanie są wzmożone.

Nie podlewamy roślin w nocy. Sprzyja to rozwojowi chorób grzybiczych. Nie nawadniamy też przy pełnym słońcu, gdyż mogą tworzyć się wtedy plamy na liściach roślin w wyniku poparzenia przez słońce. Nie wyglądają one zbyt efektownie.

Najodpowiedniejszą pora dnia jest poranek lub wieczór. Temperatury wtedy nie są wtedy zbyt wysokie, a słońce nie grzeje za mocno i parowanie dostarczanej wody jest najmniejsze.

Rośliny, które lubią poranne podlewanie to między innymi: róże, dalie, chryzantemy, begonie, jabłonie, grusze, śliwy, winogrona, brzoskwinie, wiśnie, truskawki, maliny, jeżyny, pomidory, ogórki.

Ile podlewać?

Dostarczamy taką ilość wody, by ziemia nie była sucha, ale by nie była też zbyt wilgotna. Większości roślin wystarczy, by nie doprowadzać do nadmiernego przesuszania gleby.

Większą ilość wody dostarczamy dla roślin młodych, świeżo posadzonych, a także w miejscach, gdzie gęstość obsadzenie jest bardzo duża, a gleba piaszczysta. Dlatego w tych wypadkach podlewamy częściej.

Mniej wody dajemy w miejscach, gdzie obsadzenie roślinami jest bardzo rzadkie lub gleba jest ciężka i wilgotna.

Przy roślinach starszych, o dobrze rozwiniętym systemie korzeniowym, podlewamy rzadziej, ale w większych ilościach.


W dzisiejszych czasach nowoczesna technika stara się ułatwić człowiekowi wszystkie czynności związane z jego życiem. Tak jest też w przypadku podlewania roślin. Nowoczesne systemy nawadniające pozwalają precyzyjnie określić ile, w jakich odstępach czasu, w jakim tempie i jak długo mają być nawadniane konkretne partie ogrodu. Zastosowanie instalacji automatycznego nawadniania wymaga mniej pracy z naszej strony. Sprawdza to się szczególnie w przypadku dużych ogrodów.

 
IMG_1025.JPG IMG_0985.JPG IMG_1024.JPG IMG_0966.JPG IMG_0974.JPG IMG_1035.JPG IMG_1001.JPG IMG_0993.JPG IMG_0978.JPG IMG_0983.JPG